پذیرش دانشجوی پولی ..

خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران به جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران رفت و نظر آنان را در این زمینه جویا شد.

 

خیلی ها در کنکور به حق واقعی خود نمی رسند؛ ایجاد فرصت دوباره بد نیست

به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، شیوا پیشگاهی دانشجوی پزشکی ورودی 88 گفت: خیلی ها در کنکور به حق واقعی خود نمی رسند و این می تواند کار درستی باشد به منظور ایجاد فرصت دوباره برای این افراد و اگر کسی واقعا توان هم سطح شدن با دیگر دانشجو ها را نداشته باشد خودش انصراف می دهد و یا در نهایت سیستم حذفش می کند .

پیشگاهی افزود: دانشجویان شهریه ای باید با دانشجویان عادی از یک امکانات و یک فضای آموزشی برخوردار باشند و نباید تفکیک شوند به دلیل اینکه دارند پول می دهند و حق دارند در ازای پولی که می دهند خدماتی که می خواهند را دریافت کنند .

 

اگر قرار است فرصت دوباره ایجاد شود باید برای همه مردم باشد نه فقط افراد پولدار
ورود دانشجوی پولی به سطح علمی دانشگاه لطمه می زند

مینو نجفی دانشجوی سال اول پزشکی گفت: من در منطقه ای تحصیل می کردم که امکاناتش بسیار پایین بود و با تلاش خودم به این دانشگاه آمده ام و نه کلاس خصوصی داشته ام و نه امکانات دیگری، حالا مدرک من در آینده با کسی که در عمرش یک خط هم درست و حسابی درس نخوانده و فقط با پول وارد دانشگاه شده برابر می شود و این واقعا  اجحاف است.

وی ادامه داد: این که بگوییم این فرصتی است برای کسانی که در کنکور به دلایل غیر عادلانه پذیرفته نشده اند کاملا اشتباه است چون فقط طبقه مرفه و پولدار جامعه نیستند که این آسیب را می بینند که بخواهیم برای آنها فرصت دوباره ایجاد کنیم و اگر قرار است فرصتی ایجاد شود باید برای همه اقشار جامعه باشد چون افرادی هم هستند که کنکور را به دلایلی خوب نداده اند اما تمکن مالی ندارند که از این فرصت استفاده کنند.

نجفی گفت: در کلاسها اساتید بر اساس سطح کلاس و توانایی دانشجویان، سطح مطالب ارائه شونده را افزایش می دهند بنابراین وقتی همه دانشجویان در یک درس نمره پایینی بگیرند اساتید هم سطح درس دادن و امتحان گرفتن خود را پایین می آورند و به این صورت سطح سواد علمی دانشجویان و کلاس ها پایین می آید. در رشته پزشکی این بسیار خطرناک تر است چون ما با جان مردم سر و کار داریم و این کار در آینده برای کل جامعه و برای مردم ضرر ایجاد می کند.

این دانشجوی پزشکی اظهار داشت: برخی دانشگاه های خارج از کشور هم پولی هستند ولی به استعداد دانشجو نیز اهمیت می دهند و صرف پول ملاک نیست بنابراین اینجا هم اگر می توانند، پول بگیرند اما باید تعیین کننده افراد پذیرش شونده کسانی باشند که حد نصاب های علمی را داشته باشند. 

 

پذیرش دانشجوی پولی از پایه اشتباه است 

مومنی دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی گفت: کنکور بچه ها را آماده می کند و سطحی را برای ورود به دانشگاه تعیین می کند و طبیعتا وقتی عده ای دانشجو بدون گذراندن این سد وارد دانشگاه شوند مشکلاتی را با خود خواهند آورد که به دانشگاه لطمه خواهد زد.

وی گفت: از نظر اسلام دادن امکانات به افراد به صرف داشتن پول درست نیست. از تعلیمات امام خمینی نیز چنین بر می آید که ایشان هم مخالف این بودند که به ثروتمندان جامعه بیش از حد بها داده شود و تبعیض بین اقشار مختلف جامعه به وجود بیاید.

این دانشجوی رشته پزشکی اظهار داشت: پذیرفته شدن دانشجوی پولی در دانشگاه از پایه اشتباه است و نباید اتفاق بیافتد اما در صورت پذیرش این دانشجویان نباید هیچ گونه تفکیک و جداسازی و تبعیضی بین این پذیرفته شدگان و دانشجویان عادی وجود داشته باشد به دلیل اینکه در این صورت این افراد خود را از دیگران پایین تر می بینند و سبب مشکلات روحی برای این افراد می شود.

وی ادامه داد: کار درستی نیست این دانشجویان را وارد کنیم و بعد در مدرک این افراد قید کنیم که اینها با پول وارد دانشگاه شده اند زیرا هم از لحاظ وجهه برای کسی که فارغ التحصیل می شود مناسب نخواهد بود و هم ممکن است برای به دست آوردن شغل دچار مشکل شود اما  اگر این دانشجویان وارد شوند چاره ای جز این نخواهد بود.

 

پذیرش دانشجویان پولی  در یک سیستم آموزشی غلط  به ضرر دانشگاه و جامعه است

رضا شاه نظر دانشجوی سال دوم پزشکی اظهار داشت:  پذیرش دانشجوی پولی کاری است که در دانشگاه های معتبر جهان مانند دانشگاه بوستون هم انجام می شود و در کلیت کار خوبی است اما نباید اینطور باشد که هر کس به هر طریقی به صرف پرداخت پول وارد دانشگاه بشود. در دانشگاه های دیگر دنیا هم این کار با به دست آوردن حد نصاب نمره برای دانشجویان محقق می شود.

شاه نظر با بیان اینکه ورود افراد به دانشگاه با پرداخت پول و فارغ التحصیل شدن به هر طریقی و با مطالعه شب امتحانی در یک سیستم آموزشی غلط بدون لحاظ کردن هیچ شرایطی به ضرر است؛ گفت: این افراد متخصصان آینده هستند و در صورتی که از نظر سطح علمی و توان ذهنی بالا نباشند به ضرر  دانشگاه است زیرا این افراد سطح علمی دانشگاه ها را پایین می آورند چون متخصصینی که از دانشگاه های خوب کشور فارغ التحصیل شده اند دیگر قابل اعتماد نیستند.

این دانشجوی پزشکی اظهار داشت: اینکه اینقدر الان دانشگاه علوم پزشکی تهران در سطح خوبی است 50 درصد آن به مدیریت دانشگاه و کسانی که دانشگاه را اداره می کنند برمی گردد اما 50 درصد و حتی بیشتر به دلیل این است که کسانی که در این دانشگاه درس می خوانند بهترین های کشورند و بسیار فعال هستند. در واقع دانشجویان خودشان هستند که موجب ارتقا و پیشرفت دانشگاه می شوند بنابر این مدیران دانشگاه باید توجه داشته باشند که اگر سطح علمی دانشجویان به هر دلیلی کاهش یابد رتبه و سطح دانشگاه نیز کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: تفکیک دانشجویان پس از ورود به دانشگاه طرح مفیدی نخواهد بود به این دلیل که اگر این کار را بکنیم جوی که در دانشجویان پولی به وجود می آید مناسب نخواهد بود و جو  بسیار پایین با بازده کم خواهد شد و راندمان کار خوبی نخواهد داشت و در نهایت به جایی خواهد رسید که دانشگاه آنها را اضافی تلقی می کند.

وی افزود: کار بهتر این است که اینها را بین دانشجویان عادی پخش کنند و  کنترل آموزش را در دانشگاه بالا ببرند یعنی همه در کنار هم باشند اما بدانند که اگر بتوانند درس بخوانند و مثل بقیه توان علمی و ذهنی داشته باشند می توانند به ترم های بعد راه پیدا کنند و فارغ التحصیل شوند. 

 

در صورت پذیرش دانشجوی پولی، دانشگاه باید خدماتش را در قبال دانشجویان بیشتر کند

توحید ارسطو دانشجوی سال دوم پزشکی با این اعتقاد که مدیریت این طرح است که سبب می شود این طرح خوب باشد یا بد؛ گفت:  ورود عده ای با پول ممکن است ظرفیت را برای  کسانیکه مستعد هستند و توانایی های بالاتری دارند کم کند بنابراین باید تعادلی برقرار شود تا  لطمه ای به ورود دانشجویان توانمند وارد نشود.

وی ادامه داد: پذیرش دانشجوی پولی راهی است که در خیلی از دانشگاه ها وجود دارد و خیلی از دانشگاه ها هزینه هایشان  را از این طریق تامین می کنند اما مسئولان باید در نظر داشته باشند که اگر این طرح انجام شود دانشگاه باید خدماتش را در قبال دانشجویان بیشتر و بهتر کند.

این دانشجوی پزشکی اظهار داشت: بعد از اجرای این طرح روشهای ارزشیابی دانشجویان باید ارتقا پیدا کند و دانشجویان یکسان سازی شوند و حتی افرادی که خیلی ضعیفند و با پول وارد شده اند بتوانند به سطح معقولی برسند.

 

این طرح در صورتی خوب است که سیستم آموزشی دانشگاه خوب باشد
اگر مسئولان برای مشکل ظرفیت هم تدبیری اندیشیده اند، دانشجوی پولی پذیرش کنند

سعید دانشجوی دارو سازی گفت: این طرح وقتی خوب است که سیستم آموزشی دانشگاه خوب باشد یعنی سخت گیری آموزشی طوری باشد که وقتی دانشجویان وارد دانشگاه می شوند آنقدر توانمند شوند که کسی نتواند برای این طرح از اصطلاح «خرید مدرک» استفاده کند.

وی ادامه داد: دانشگاه هایی که در سراسر جهان از این سیستم استفاده می کنند به همان نسبتی که آسان دانشجو می پذیرند به همان نسبت هم سخت دانشجویان را نگه می دارند یعنی ورود به دانشگاه راحت است اما ماندن در دانشگاه سخت است و این افراد باید سخت درس بخوانند حتی بهتر از بقیه که مدرک بگیرند بنابراین این طرح در مورد دانشگاه های ایران خیلی مناسب نیست چون چنین سیستمی در دانشگاه های ایران وجود ندارد.

این دانشجوی داروسازی اظهار داشت: مسئله دیگر میزان ظرفیت دانشگاه هاست که باید به آن توجه شود، هم اکنون مشکل ظرفیت در مورد بسیاری از رشته ها به عنوان مثال رشته داروسازی وجود دارد و کنترل کلاس و آزمایشگاه به دلیل تعداد زیاد دانشجو در بسیاری از موارد غیر ممکن می شود بنابراین اضافه کردن دانشجو به این سیستم می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. اگر مسئولان برای این مسئله هم تدبیری اندیشیده اند می توانند این کار را انجام دهند.

سعید گفت: من در این زمینه کارشناس نیستم اما باید بررسی شود دانشجویانی که می آیند در صورتی که با دانشجویان عادی در یک کلاس باشند چه مشکلاتی به وجود می آورد. شاید این نظر، کارشناسی بخواهد ولی باید در نظر داشت دانشجویانی که از سطح پایینی برخوردارند اگر با دانشجویان دیگر در یک کلاس باشند یا مدام سوال می پرسند و سرعت کلاس را پایین می آورند و یا ساکت می نشینند و کلاس با سرعت پیش می رود و این افراد خودشان عقب می مانند بنابراین در صورت پذیرش دانشجو بهتر است کلاسها از هم تفکیک شود اما دانشجویان از خدمات مساوی برخوردار باشند.

 

پذیرش دانشجوی پولی در شرایط فعلی نمی تواند معقول باشد
جمعیت دانشگاه ها در حال افزایش است در حالیکه امکانات کافی وجود ندارد

محمد دانشجوی ویروس شناسی دانشکده بهداشت اظهار داشت: پذیرش دانشجوی پولی نمی تواند در شرایط فعلی معقول باشد چون جمعیت دانشگاه ها افزایش پیدا می کند در حالیکه امکانات کافی برای دانشجویان در حال حاضر وجود ندارد وقتی دانشجوی شبانه هم اضافه شود مشکلات چند برابر خواهد شد.

این دانشجوی دانشکده بهداشت گفت: ما هم اکنون در دانشکده یک واحد کوچک داریم که خود اساتید هم در آن جا ندارند و سه استاد در یک اتاق کوچک با هم هستند.

وی با بیان اینکه قبلا هم در یک مصوبه دیگر اعلام شد دانشگاه ها پذیرش دانشجوی خود را دو برابر اضافه کنند، ادامه داد: می توانند هرچقدر می خواهند دانشجو اضافه کنند اما اول فضایش را فراهم کنند.

محمد گفت: پذیرش دانشجویان پولی به کل جامعه آسیب می زند چون الان همین فارغ التحصیلانی که وجود دارند بیکارند. حال اگر باز هم دانشجو تربیت شود در تحصیلات تکمیلی نتیجه اش مشخص است.

این دانشجوی ویروس شناسی با این پیش بینی که  وقتی دانشجویان پولی وارد دانشگاه بشوند به هیچ وجه تفکیک نخواهند شد؛ ادامه داد: من دانشجوی شبانه بوده ام و با دانشجویان روزانه هیچ تفاوتی نداشتیم و در یک کلاس بودیم، فقط ما پول می دادیم و آنها رایگان تحصیل می کردند.

 

مسئولان ترجیح می دهند از ظرفیتها برای جذب پول استفاده کنند نه جذب استعداد

رسولی دانشجوی کارشناسی ارشد نانو تکنولوژی نیز گفت: هم اکنون در خیلی از رشته ها ظرفیت کم است و عده ای به دلیل ظرفیت کم در حالیکه مستعد هستند نمی توانند وارد دانشگاه شوند و حالا با تصویب این قانون این تردید به وجود می آید که ظرفیت وجود دارد و مسئولان ترجیح می دهنداز این ظرفیت برای جذب پول استفاده کنند تا جذب استعداد.

وی ادامه داد: در وزارت بهداشت 50 درصد سهمیه وجود دارد که 30 درصد این سهمیه متعلق به کارمندان در مقطع کارشناسی ارشد است و این در حالی است که پذیرش دانشجو در برخی رشته ها مانند نانو تکنولوژی بسیار پایین و گاهی زیر 10 نفر است. در این شرایط ورود دانشجویان پولی نیز موجب کاهش چند برابر ظرفیت برای ورود دانشجویان مستعد می شود.

این دانشجوی نانو تکنولوژی اظهار داشت: در شرایطی که بسیاری از افرادی که استعداد و توانایی داشته اند از حضور در دانشگاه محروم شده اند وقتی افرادی با دریافت پول وارد دانشگاه شوند موجب بی عدالتی و سرخوردگی در مورد افرادی است که پشت کنکور مانده اند.

رسولی افزود: پذیرش دانشجوی پولی در دانشگاه سبب ورود افراد نالایق در بازار کار و پرورش متخصصین غیر قابل اعتماد در جامعه می شود.

وی ادامه داد: قسمتی از رتبه بندی های دانشگاه مربوط به تعداد مقالات و فعالیت های دانشجویان می شود بنابراین در صورتی که دانشجویان پولی وارد دانشگاه ها شوند در پایین آمدن رتبه دانشجویان نیز تاثیر زیادی خواهد داشت.

گزارشگر: بنت الهدی قبادی

8911-184-5 کد خبر


http://tums.isna.net.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=1156

/ 2 نظر / 35 بازدید
mojtaba hojatoleslami

سلام بر اساس امر بانک مرکزی نرخ تورّم به بیشتر از ۲۰ درصد رسیده. این یعنی حقوق‌ها باید ۲۰ درصد بیشتر بشوند. همه میگویند بسیجیها بهترین حقوق و مزایا را دارند. ما که ندیدیم. نون برای ما هم گران شده. همه چیز برای ما هم گران شده. در یک بلاگ خواندم که ماها بهترین حقوق هارا میگیریم و نرخ تورّم به ما اثر نخواهد داشت.والله به امام قسم اگر این واقعیت داشته باشد.فقط همین را می‌خواستم بگویم.

محسن

سلام به جامعه در حال شد ما بپیوندید ، دوستان جدید پیدا کنید ، قرار دوستی بگذارید ، تصاویر و فیلم های خود را به اشتراک بگذارید. شاد باشید www.farsgap.com