891 روز از فصل تا وصل...

 

 

 

 

 پرده اول   89/8/8 انحلال یا ادغام


وزیر بهداشت مرضیه وحیددستجردی روز جمعه ابان89 در حکمی، دانشگاه علوم پزشکی ایران را منحل اعلام کرد . براساس این حکم، همه فعالیت های بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در استان البرز به دانشکده علوم پزشکی کرج، کلیه واحدهای بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کلیه واحد های آموزشی و پژوهشی و دانشجویی به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل می شود.
البته مسوولان وزارتخانه گفتند که این دانشگاه منحل نشده ، بلکه منتقل شده است! در حالی که معنای انحلال همین اتفاقی است که افتاده: دانشگاه علوم پزشکی ایران ، وجود خارجی ندارد!

دکتر لاریجانی با بیان اینکه دانشجویان نباید دغدغه مدرک فارغ التحصیلی خود را داشته باشند گفت: همه دانشجویان با مدرک دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل می شوند.

جمعه 8 آبان سال89 برای کسانی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران کار، تدریس و تحصیل می‌کردند روزی فراموش نشدنی بود. در آن روز ناگهان و بدون اطلاع قبلی از بالا دستور آمد که این دانشگاه با سابقه 37ساله باید با دانشگاه علوم‌پزشکی تهران ادغام شود. خبر و نحوه ادغام برای همه کسانی که به دانشگاه ایران تعلق خاطر داشتند شوکه‌کننده بود؛ به‌طوری که برخی از آنان با به‌کار بردن تعبیر زلزله در مورد این انحلال، از ابعاد تکان‌دهنده آن خبر دادند.

 


به استناد نامه جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، حکم انحلال این دانشگاه عصر روز 8 آبان (جمعه) صادر و هفت صبح فردا (شنبه)، این دانشگاه با حضور مدیران دانشگاه علوم پزشکی تهران روبه رو می شود که به دنبال به دست گرفتن مدیریت و کنترل دانشگاه ایران هستند.

واقعا چنین رفتاری در محیط علمی باسابقه و دارای گذشته ای پرافتخار که جمع زیادی از فرهیختگان و نخبگان علمی و پزشکی را در خود جای داده چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

آیا نتیجه چنین اقدامی جز این است که منجر به تحریک احساسات کادر درمانی، علمی و اداری دانشگاه علوم پزشکی ایران می شود و بدبینی آنها را نسبت به حکم انحلال این دانشگاه برمی انگیزد.

پرده دوم 92/1/18  تفکیک یا احیا

وزیر بهداشت قبلی که چند هفته‌ای است برکنار شده‌ در آن زمان انحلال و ادغام دانشگاه ایران را جزو اختیارات شورای گسترش آموزش در کشور دانست ولی در آن زمان دبیر شورای گسترش از این اظهارنظر وزیر ابراز بی‌اطلاعی کرد و به خبرآنلاین گفت: این شورا عموما در مورد دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصمیم می‌گیرد و نتایج جلسات از طریق سایت اطلاع‌رسانی به اطلاع دانشگاه‌های کشور می‌رسد.

 وزیر بهداشت جدید!، از تشکیل مجدد دانشگاه علوم پزشکی ایران و انفصال آن از دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد.

 دکتر محمدحسن طریقت منفرد در پایان جلسه شورای گسترش آموزش پزشکی گفت: بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران از دانشگاه علوم پزشکی تهران جدا شد.

 وی در خصوص علل این انفصال اظهار داشت: پس از ادغام دو دانشگاه شاهد اعتراضات زیادی از سوی اعضای هیات علمی و دانشجویان علوم پزشکی بودیم که دلایل درستی هم داشتند.

 وی تاکید کرد: با این ادغام، عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه آموزش پزشکی به دلیل رسیدگی بیشتر به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مختل شده بود، دانشگاه علوم پزشکی ایران که یکی از دانشگاه های موفق علوم پزشکی بود حذف شده و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به دلیل افزوده شدن امکانات فراوان به خود نیازی به رقابت با سایر دانشگاه ها در خود نمی دید و عملاً نیز چنین شده بود.

 وزیر بهداشت گفت: با انتزاع دو دانشگاه از هم دوباره شاهد به وجود آمدن فضای رقابت سالم در بین سه دانشگاه فعال علوم پزشکی در تهران خواهیم بود.

دانشجویان پزشکی و فارغ التحصیلان نگران نباشند

  وزیر بهداشت درباره تکلیف دانشجویان و فارغ التحصیلان در پی این ادغام، افزود: آنها که فارغ‌التحصیل شده اند که از موضوع خارج هستند ولی شاغلان به تحصیل مختارند که به دانشگاه علوم پزشکی ایران برگردند یا در دانشگاه علوم پزشکی تهران بمانند، البته طومارهایی که داده اند نشان می دهد اگر نگوییم همه، اکثر قریب به اتفاق آنها، به ویژه هیات علمی تمایل دارند که به دانشگاه خود برگردند.

/ 18 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایران

اگه همه دست به دست هم بدیم نظرسنجی رو بزنیم تهران مجبورن یه فکری به حال انفصال بکنن .دانشگاه ایران الان نه مدیریت داره نه برنامه منسجم نه هویتی که ما انتخابش کنیم.این ایران اون ایرانی نیست که ما انتخابش کردیم واسه کنکور

یه همکار

دوستان همکار سلام عرض میکنم ... اصن ناراحت نباشین که قطعا میدونم نیستین ... دانشگا تهران هیچ چیز خاصی نبوده و نیس که این همه هر سال کنکوریا خودشونو خفه میکنن اونجا قبول شن ... دانشکده پزشکی ای که اونقد دانشجو بگیره که حتی ی کیشیکم به اینترن و رزیدنتاش نیفته به درد عمش میخوره اینو گفتم چون دانشجوهای اونجا تئوری شون در حد تیم لالیگاس ولی سر بالین مریض که میان ، هِر و از بِر تشخیص نمیدن ،همشون هر سال رتبه برترای پره انترنی و دستیاری و بردو غرق میکنن ( البته اونم با تقلب !!) ولی طبابت صفر!! گرچه شهید بهشتی و ایرانم داره به همین درد کم کم گرفتارمیشه ولی فعلاً دارن قویتر پیش میرن دمشون گرم !! بعدشم مهم نیس که مال کدوم دانشگاه و مال کدوم شهری ، مهم اینه که خانوم دکتر یا آقای دکتر هستی!![گل][گل]

دوست

سلام وبلاگ معتبر و مشترک بین همه ورودی ها جهت خبرسانی در خصوص ادغام و انفصال دانشگاه: www.enfesalnews.blogfa.com لطفا به صورت پست به اطلاع دوستانتان برسانید که زین پس برای اطلاع سزیع و به موقع از این وبلاگ بازدید نمایند.

دوست

سلام وبلاگ معتبر و مشترک بین همه ورودی ها جهت خبرسانی در خصوص ادغام و انفصال دانشگاه: www.enfesalnews.blogfa.com لطفا به صورت پست به اطلاع دوستانتان برسانید که زین پس برای اطلاع سزیع و به موقع از این وبلاگ بازدید نمایند.

محمد

به تازگي و از اول ماه مبارک رمضان عده اي از دانشجوهای خوش ذوق و مذهبي علوم پزشکي، اقدام به راه اندازي وبلاگي براي ""ختم قرآن گروهي همه دانشجويان علوم پزشکي"" کرده اند. چيزيکه من متوجهش هستم اينه که اگر استقبال خوبي در اين ماه صورت بگيره، امکان ادامه اين کار نيک در آينده هم خواهد بود!اما تاکنون اين اتفاق نيافتاده! """و اينکه: اگه شرکت نميکنيد، حداقل نشر بدید تا دوستان بيشتري ببينند و در ثواب آنها شريک باشيد"""اینجا متعلق به خود شماست! آدرس اين وبلاگ در زير آمده. اگر لينکشون کرديد، حتما بهشون اطلاع بديد تا در ليست حامياشون ازتون تقدير کنن. http://quran-ums.mihanblog.com/

...

roozetoon mobarak.

م ی

سلام من ورودی پزشکی بهمن 92 هستم. میشه لطفا اگر نقشه داخلی دانشگاه رو دارید برام بفرستید یا اگر جایی میشه تواینترنت پیدا کرد آدرس بدید؟ من نتونستم پیدا کنم دانشگاه خیلی بزرگه و من اصلا با محیط داخلیش آشنا نیستم . ممنون میشم اگر جواب رو برای من ای- میل کنید

محبی، پزشکی بهمن89 شهید بهشتی

سلام، بالاخره برای المپیاد پزشکی سایت تخصصی افتتاح شد. خیلی از بچه های پزشکی دوست دارن بدونن المپیاد پزشکی چه شکلیه ولی متاسفانه ازش هیچ اطلاعی ندارن که توی این سایت سیر تا پیازتمام جزییاتشو خیلی کامل توضیح داده. اگه لطف کنین و مارولینک کنید یا حداقل این عکس رو http://s2.picofile.com/file/8101255900/medolympiad_ir_LQ.jpg بعنوان یه پست تو وبلاگتون بذارین خیلی خیلی ممنونتون میشم. اگرخواستین تبادل لینک هم میکنیم، لطفاکمکمون کنین تا بچه های شمام در جریان تمام جزییات المپیاد قراربگیرن، باسپاس واحترام.. Medolympiad.ir

محمد هادی بحری

بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام بنده محمد هادی بحری هستم. دانشجوی سال آخر رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر شورای نمایندگان دانشکده پزشکی. ما در اسفند ماه یک دوره آموزش لغات 504 و تافل رو برگزار خواهیم کرد که مدرس اش استاد ترقی هست و با یه متد جدید و با استفاده از سیستم Mind Mapping لغات رو بدون فراموشی تدریس میکنن. میخواستم ازتون خواهش کنم، این دوره رو اطلاع رسانی کنید به دوستانتون تا اگه کسی از دوستان خواست ثبت نام کنه. بنده متن معرفی دوره و مکانیسم آموزش دوره رو دارم که اگه متمایل باشید میتونم به ایمیل تون ارسال کنم تا در سایت تون، وبلاگتون و یا هر محیط مشترک مجازی که با دوستانتون دارید قرار بدید. منتظر تماس شما هستم: محمد هادی بحری Mh_bahri@yahoo.com 09195343415 Edutums.ir Tumsmed.com

دختر بابا

برای شما پزشکی ها که همیشه کار هست ما چکار کنیم