دو ترم محرومیت برای دانشجویان سیگاری!!

به گزارش مهر، دکتر مرضیه وحید دستجردی با بیان اینکه افراد سیگاری در وزارت بهداشت استخدام نمی‌شوند گفت: دانشجویان پزشکی که سیگار مصرف می کنند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

وی با اشاره به هفته مبارزه با دخانیات گفت: قوانین مبارزه با دخانیات در کشور به خوبی مصوب شده است اما دستگاههای نظارتی باید در این زمینه فعالتر شوند و با افراد خاطی برخورد کنند و دانشجویان رشته های پزشکی !که استعمال دخانیات داشته باشند از تحصیل محروم می شوند.

وزیر بهداشت سال گذشته نیز در آستانه هفته مبارزه با دخانیات نسبت به افزایش تعداد دانشجویان دختر !!!که به استعمال سیگار روی آورده اند، هشدار داده بود.

دکتر سید مهدی طیبی تفرشی - دبیر سابق شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بندهای مربوطه به ممنوعیت مصرف سیگار و مواد دخانی در محیط دانشگاهها و اجرای تنبهیات در این حوزه گفته بود: در شیوه نامه جدید اجرایی انضباطی دانشجویان استعمال دخانیات در دانشگاه و اماکن مرتبط یعنی هر فضایی که به دانشجو و دانشگاه مرتبط باشد تخلف اخلاقی محسوب می شود.


آیا این مصوبه قانونی است؟
شیوه‌نامه اجرایی انضباطی دانشجویان به‌منظور رفع ابهام از تداخل و کلیت احکام انضباطی صادره برای دانشجویان و ایجاد تناسب میان تخلفات و تنبیهات تدوین شده که در آن عوامل مستوجب تنبیه در فضای دانشگاه‌ها اعلام شده است. این شیوه‌نامه به‌منظور تنظیم دقیق‌تر احکام انضباطی صادره برای دانشجویان و براساس آیین‌نامه انضباطی و از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.
در ماده شش این آیین‌نامه حدود اختیارات و وظایف کمیته‌های انضباطی دانشگاه و کمیته مرکزی انضباطی ذکر شده است که بند (د) این قانون به‌بیان تخلفات اخلاقی می‌پردازد که اولین بخش از این تخلفات، استعمال مواد مخدر یا شرب‌خمر یا قمار یا مداخله در خرید و فروش و توزیع این‌گونه مواد است. در ماده هفت این آیین‌نامه، تنبیهاتی که باحکم کمیته‌های انضباطی دانشگاه یا کمیته مرکزی انضباطی نسبت به دانشجویان می‌تواند اعمال شود آمده است. این تنبیهات، احضار و اخطار شفاهی، اخطار کتبی بدون درج در پرونده دانشجو تذکر کتبی و درج در پرونده دانشجو، توبیخ کتبی و درج در پرونده دانشجویی و منع موقت از تحصیل تا مدت دو نیم سال تحصیلی (با احتساب یا بدون احتساب سنوات) را شامل می‌شود.

ممنوعیت سیگار در دانشگاه‌ها احترام به حقوق دانشجویان است

به باور بسیاری از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان سیگار قاتلی است که به شکلی آرام و بی‌صدا سالانه حدود 60 هزار نفر را می‌کشد. در همین راستا در سال 1376 آیین‌نامه ممنوعیت استعمال و عرضه سیگار و دیگر موارد دخانی در اماکن عمومی به تصویب هیأت وزیران رسید.
در ماده 1 این تصویب‌نامه آمده است که به منظور حفظ حقوق افراد جامعه و تأمین سلامت آنها در برابر زیان‌ها بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات، استعمال هر نوع سیگار و دیگر مواد دخانی در اماکن عمومی مسقف به هر نحو ممنوع است.

مجلس از این طرح دفاع می‌کند ؟

نورالهز حیدری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ممنوعیت مصرف سیگار در دانشگاه‌های کشور را مسبوق به مصوبه هیأت وزیران در رابطه با ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی دانست و به «جوان» گفت: به نظر می‌رسد که یکی از اماکن عمومی مشمول این قانون دانشگاه است. این نماینده مجلس ضمن تأیید این قانون و تأکید بر اجرای آن در دانشگاه‌ها افزود: این قانون در هر حدی که در دانشگاه‌ اجرا شود قابل دفاع و تأیید است و مجلس از آن دفاع می‌کند.

این قانون شامل دانشجویان دختر هم می‌شود

مطابق آمارها در کشورمان سالانه بیش از 60 میلیارد نخ سیگار دود می‌شود که همه ساله با وجود افزایش آگاهی‌ها درباره مضرات استعمال دخانیات نه تنها از تعداد افراد سیگاری کم نمی‌شود، بلکه آمارشان شکلی صعودی به خود گرفته است و در این میان زن‌ها نیز در صحنه سیگار کشیدن حضوری نسبتاً‌ فعال دارند؛ به گونه‌ای که دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت در همایش روز جهانی مبارزه با دخانیات نسبت به افزایش دانشجویان دختر سیگاری هشدار داد. دکتر جلیلی، دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت نیز در خصوص اجرای قانون ممنوعیت مصرف سیگار در دانشگاه‌های کشور گفت: این شیوه برای دانشجویان دختر و پسر اجرا می‌شود و تفاوتی نیز میان دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت یا علوم وجود ندارد. براساس آخرین تحقیقات مرکز تحقیقات و کنترل دخانیات، 75 درصد افراد سیگاری در سنین زیر 20 سال سیگار کشیدن را آغاز می‌کنند و تحقیقات در خصوص میزان مصرف سیگار در بین دانشجویان کشور نشان می‌دهد میزان مصرف سیگار در بین دانشجویان 16 درصد است که 25 درصد دانشجویان پسر و 6 درصد دانشجویان دختر سیگاری هستند.

دانشجویان پزشکی بیشتر سیگار می‌کشند!کی گفته؟!

بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان مصرف سیگار در بین دانشجویان رشته پزشکی نسبت به سایر رشته‌ها بیشتر است. از طرفی،‌ میزان استعمال دخانیات طی دوره تحصیل دانشگاه به نحو معناداری افزایش می‌یابد. شاید بتوان گفت که سیگار کشیدن با افزایش تحصیلات رابطه‌ای مستقیم دارد!

تنها اجرای این قانون اثر بخش نیست!

اما اعمال چنین محدودیت‌ها و تنبیهاتی چقدر می‌تواند در زمینه بازدارندگی از مصرف دخانیات مؤثر باشد؟ نورالله حیدری در پاسخ به این سؤال به «جوان» گفت:‌صرف مطرح کردن و حتی اجرای چنین قوانینی نمی‌تواند به عنوان عامل بازدارنده و پیشگیری کننده در مصرف دخانیات میان دانشجویان مطرح شود. وی اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی را در کنار اقدامات قانونی و تمهیدات بازدارنده مؤثر دانست و خاطر نشان کرد: دانشگاه به عنوان محل تولید علم و دانش و فرهنگ است و دانشجویان و دانشگاهیان باید در مقام نظر و عمل الگو باشند، از این جهت فعال شدن کمیته انضباطی یک ضرورت است. این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات بر جنبه ارشادی، نصیحتی و تنبیهی در کنار هم و تصریح کرد که اگر این قانون در همین حد باشد و به عنوان یک حرکت نمادین و بخشنامه‌ای و برای رفع تکلیف صورت بگیرد، کفایت نمی‌کند.

ردیف نوع تنبیه 1 احضار و اخطار شفاهی 2 تذکر کتبی بدون درج درپرونده دانشجو 3 اخطار کتبی بدون درج درپرونده دانشجو 4 تذکر کتبی و درج درپرونده دانشجو 5 توبیخ کتبی و درج درپرونده دانشجو 6 دادن نمره 25/. در درس یا امتحان مربوط به تخلف 7 محرومیت از تسهیلات رفاهی دانشگاه و یا ایجاد تغییر در آنها، از قبیل وام، خوابگاه و غیره، از یک ماه تا مدت زمان باقیمانده ازتحصیل 8 دریافت خسارت از دانشجو ، در مواردی که تخلف منجر به ایجاد ضرر و زیان شده باشد 9 منع موقت از تحصیل به مدت یک نیمسال، بدون احتساب سنوات 10 منع موقت از تحصیل به مدت یک نیمسال ، با احتساب سنوات 11 منع موقت از تحصیل به مدت دونیمسال ، بدون احتساب سنوات 12 منع موقت از تحصیل به مدت دو نیمسال ، با احتساب سنوات

 

دانشجویان غیر پزشکی بد به دلشون را ندن!!عینک

http://www.javanonline.ir/Nsite/FullStory/?Id=300528

http://rajanews.com/Detail.asp?id=89164

/ 5 نظر / 116 بازدید
الهه

پس ما راحت سيگارمونو بكشيم....؟!

الهه

پس ما راحت سيگارمونو بكشيم....؟!

الهه

پس ما راحت سيگارمونو بكشيم....؟!

الهه

چرا عصبانی؟ شکلک زیر کامنتمو میگم

سعید

به نظر من که قانون خیلی خوبیه چون دانشجو های پزشکی با اطلاع بسیار در مورد مضرات سیکار بازم از اون استفاده میکنند علاوه بر این باید این قانون در تمام دانشگاه ها بدون احتساب رشته ی تحصیلی اعمال شود