بر پایی همایش دانشجویی استعداد درخشان در پردیس همت

در این نشست که با حضور دکتر لاریجانی رییس دانشگاه، دکتر پاسالار رییس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه، دکتر جمال الدینی عضو شورای عالی استعدادهای درخشان و شورای بنیاد نخبگان، دکتر کلانتر مسئول دفتر هدایت استعدادهای درخشان و جمعی از استادان و دانشجویان (23 آبان ماه) برگزار شد، دکتر کلانتر با اشاره به جمله دکتر لاریجانی مبنی بر اینکه صرف وقت و مادیات برای استعدادهای درخشان هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری پرسودی است افزود: این ادغام را تبریک می گویم و امیدوارم با حضور دکتر لاریجانی با نگرش آکادمیک، مجموعه دانشگاه به سرعت روند ارتقا را طی کند.
در ادامه همایش نمایندگان دانشجویان استعدادهای درخشان به معرفی فعالیت های این دفتر و به بیان مسائل خود پرداختند.
امیر مسعود بهشتی ضمن معرفی سایت دفتر هدایت استعدادهای درخشان افزود: این سایت از 3 سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد که در آن آیین نامه ها، اخبار و مسائل مربوط به دانشجویان درج می شود.
رضا افضلی پور، با اشاره به مسائل دانشجویان استعداد درخشان خواستار ایجاد فضای پژوهشی برای فعالیت دانشجویان، رفع تفاوت بودجه های پژوهشی دو دانشگاه و هدفمند کردن آنها، توجه به کیفیت دوره های تحصیلات تکمیلی، ساماندهی بروکراسی اداری در ارایه طرح های پژوهشی، ایجاد صندوق اعطای وام به پروژه های پژوهشی، تسهیل شرایط  نظام وظیفه و استخدام دانشجویان استعداد درخشان شد.
وی افزود: با توجه به حضور دکتر لاریجانی ما امیدواریم حمایت از دانشجویان استعداد درخشان برای انجام فعالیت پژوهشی بیش از گذشته صورت گیرد.
جعفر هاشمیان نیز در سخنانی با اشاره به مشکلات پژوهشی استعدادهای درخشان گفت: ارتقاء علمی در گرو انجام فعالیت های پژوهشی و ارایه افکار نوین در سطح بین المللی است بنابراین لازم است که طرح های تحقیقاتی نخبگان حمایت شود.
وی همچنین خواستار ایجاد شرایط لازم برای مشارکت همه دانشجویان، حمایت معنوی از پژوهش های دانشجویی، نظر خواهی از دانشجویان در تعیین خط مشی پژوهشی و حمایت از دانشجویان پزشکی برای گسترش فعالیت های پژوهشی شد.
مرجان کوهنورد نیز با اشاره به عضویت در فدراسیون بین المللی انجمن های دانشجویان پزشکی جهان گفت: در اسفند ماه سال 87 با همت دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی ایران و تهران ما موفق به عضویت در این انجمن شدیم.
وی با اشاره به مزایای عضویت در فدراسیون گفت: این فدراسیون یک سازمان دانشجویی غیرسیاسی و غیردولتی است که با هدف آشنایی دانشجویان پزشکی با حوزه سلامت کشورهای مختلف تشکیل شده است.
کوهنورد با اشاره به اتمام زمان عضویت موقت در این فدراسیون گفت: پس از پایان دو سال  عضویت موفقت در این فدراسیون باید برای عضویت دائمی اقدام کنیم در غیر این صورت از عضویت حذف می شویم که امیدوارم با حمایت های مسئولین دانشگاه این امر محقق شود.
عالم زاده نیز در سخنانی با اشاره به سابقه فعالیت 17 ساله کمیته پژوهش های دانشجویی گفت: این نهاد که موثرترین و بزرگترین نهاد علمی دانشگاه است 400 عضو دارد و سال گذشته رتبه اول جشنواره رازی را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به آماده سازی کمیته برای شرکت در جشنواره رازی گفت: ما در حال برگزاری جلسات مختلف برای شرکت در جشنواره رازی بودیم که ادغام انجام شد و امیدواریم با برنامه ریزی جدید بتوانیم به طور مستقل در جشنواره شرکت کنیم.
در ادامه این جلسه پنل پرسش و پاسخ  برگزار شد و مسائل دانشجویان مطرح شد.
دکتر لاریجانی با توجه به درخواست دانشجویان، ادامه فعالیت دفتر استعدادهای درخشان را  زیر نظر مستقیم ریاست دانشگاه اعلام کرد و گفت:  دانشجویان استعدادهای درخشان باید ایده پرداز باشند و راه هایی را که ارزش افزوده به همراه دارد انتخاب کنند.
وی با تاکید بر حمایت دانشگاه از طرح های پژوهشی گفت: تسهیلات ادامه تحصیل دانشجویان به روال قبلی صورت می گیرد و در زمینه رشد و شکوفایی دانشجویان هیچ خللی ایجاد نمی شود.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه دانشجویان نباید دغدغه مدرک فارغ التحصیلی خود را داشته باشند گفت: همه دانشجویان با مدرک دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل می شوند.
دکتر جمال الدینی نیز در سخنانی با اشاره به دغدغه سهمیه دانشجویان رتبه های برتر گفت: این تصور می رفت که با وجود ادغام، سهمیه رتبه های برتر تغییر کند و افراد تسهیلات استعدادهای درخشان و استفاده از آیین نامه های ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را از دست بدهند که خوشبختانه با موافقت وزیر بهداشت و معاونت آموزشی دانشگاه این تسهیلات تا 2 دوره ادامه دارد.
وی افزود: با توجه به ادغام دو دانشگاه و افزایش تعداد دانشجویان استعداد درخشان پیشنهاد ایجاد دفتر بنیاد نخبگان در دانشگاه مطرح شده  که بعد از تصویب در هیات امنای بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری این دفتر در دانشگاه راه اندازی می شود.
دکتر پاسالار نیز رییس دانشگاه را حامی طرح های پژوهشی دانشجویان دانست و گفت: میزان حمایت ایشان بستگی به میزان فعالیت شما دارد هر چقدر فعالیت شما افزایش یابد حمایت دکتر لاریجانی چند برابر افزایش می یابد.
وی با اشاره به اعطای مینی گرنت ها پژوهشی گفت: تعداد مینی گرنت های دانشگاه که به کارهای پژوهشی ارایه می شود نا محدود است و کسی را نمی شناسم که کار پژوهشی خوبی ارایه کرده باشد ولی از این تسهیلات را استفاده نکرده باشد.

http://www.iums.ac.ir/find-98.3437.16126.fa.html

 

/ 0 نظر / 31 بازدید