پزشک خانواده

طرح ملی پزشک خانواده از مرداد 84 با هدف ارتقای بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های شایع در روستاها اجرا شد و اکنون براساس گزارش‌های رسمی در بسیاری از روستاهای کشور عملیاتی شده است که منظور از عملیاتی شدن، استقرار پزشکان عمومی در روستا و توزیع دفترچه‌های بیمه روستایی است. همچنین به گفته وزیر بهداشت، این طرح از نیمه خرداد به‌صورت آزمایشی در 17 شهر با جمعیت زیر 50 هزار نفر در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد به اجرا در آمده و قرار است تا پایان سال، محدوده اجرای آن به همه شهرهای این 3 استان گسترش یابد. با اجرای طرح پزشک خانواده در 17 شهر یاد شده، جمعیتی حدود 514 هزار نفر زیر پوشش خدمات این برنامه قرار خواهند گرفت. اجرای طرح در چنین محدوده‌ای به200
پزشک عمومی نیاز دارد که برآوردهای فعلی نشان می‌دهد حدود 155 پزشک در این شهرها مشغول به کارند.


وظایف پزشک خانواده

پزشک خانواده و تیم همراه آن شامل 17 نفر می‌شوند که مسئولیت سلامت جمعیت زیر پوشش خود را بر عهده دارند. این گروه به‌عنوان سطح اول خدمات‌رسانی وزارت بهداشت و نظام سلامت کشور باید قبل از بروز بیماری، سلامت افراد را کنترل کنند و به عبارت دیگر، وکیل سلامت مردم و مشاور آنان باشند. همچنین نظارت بر امور مرتبط با بهداشت محیط و کنترل عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت از وظایف پزشک خانواده به شمار می‌رود. درصورتی که یکی از اشخاص زیر پوشش بیمار شد، پزشک خانواده به درمان وی می‌پردازد و اگر لازم بود، وی را به سطح دوم یا سوم درمانی که پزشک متخصص و فوق تخصص است، ارجاع می دهد.

تعداد پزشک مورد نیاز

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس و وزیر اسبق بهداشت می‌گوید:« برای طرح ملی پزشک خانواده، استقرار آن در سراسر شهرها و روستاهای کشور طی 5 سال امکان‌پذیر بود، اما کیفی کردن خدمات و رساندن آن به ایده آل برنامه، باعث شد که برای اجرای کامل طرح 14 سال زمان در نظر گرفته شود. بر این اساس اگر به ازای هر هزار نفر یک پزشک خانواده تخصیص یابد، باید 70 هزار پزشک خانواده در کشور آموزش ببینند.»

معرفی تیم پزشک خانواده

تیم سلامت شامل 4 پزشک، 2 پرستار، 2 ماما، یک کارشناس تغذیه، یک روان‌شناس، 3 کاردان یا کارشناس بهداشت خانواده، یک کاردان یا کارشناس مبارزه با بیماری‌ها، یک کاردان یا کارشناس بهداشت محیط و حرفه‌ای، یک کاردان یا کارشناس اسناد و مدارک پزشکی و یک نفر نظافتچی است.

دوره های آموزشی پزشک خانواده

محمد علی محققی، معاون آموزشی وزیر بهداشت، در مورد چگونگی آموزش پزشکان خانواده می‌گوید: «دوره آموزشی پزشکان خانواده 2 سال طول می‌کشد .
همه پزشکان عمومی به شرط 3 سال خدمت در مناطق محروم می‌توانند وارد این دوره شوند.
همچنین دوره Mph پزشک خانواده در وزارت بهداشت برگزار می‌شود، این دوره یک طرح نو آموزشی برای توانمندسازی به شمار می‌رود که هدف از آن شناخت نیاز‌های پزشک خانواده است.»

 

/ 4 نظر / 39 بازدید
الهه

سلام سینا جان من عاشق این کامنت های قشنگتم مرسی این پستت هم خیلی مفید بود ممنون

الهه

سلام خوبی؟ وااااای باز از اون کامنت هایی که دوست دارم گذاشتی سینا این شعر ها رو از کجا میاری خیلی قشنگه اتفاقا فردا امتحان داخلی جراحی دارم پیش پای کامنت شما!!! همین الان تمومش کردم دعا کن خوب بشم این ترم قسم خورده بودم نمره هامو خوب کنم خدایی خیلی معدلم ناجوره آقای دکتر داره حسابی درس میخونه؟

سمانه

من همان شبان ِ عاشقم سینه چاک و ساکت و غریب بی تکلّف و رها در خراب ِ دشتهای دور ساده و صبور یک سبد ستاره چیده ام برای تو یک سبد ستاره

جمال سید بطحائی

با سلام و احترام؛ پزشکان خانواده درگیر بعضی مشکلات و معضلات هستند. www.pzshktbz.blogfa.com